הורות

מכתב לסבתא שאהיה

עכשיו בתור אמא צעירה.. קל לי להתחבר לצרכים שלי ככזו. קל לי להבין מה אני מצפה מהסבתות ומהסבים. לעיתים פשוט לי להסביר ולרוב לא… בעוד כמה שנים אני מקווה שאהיה סבתא בעצמי.. אחרי כמה לידות, תוסיפו לזה גיל וזמן וכל הזיכרונות יעלמו, ישתבשו או יתעוותו.. ולכן .. המילה הכתובה תהיה חקוקה על הנייר ותזכיר לי… שפעם גם אני הייתי אמא טרייה. שהייתי זקוקה או לא זקוקה לתמיכה.. ושגם לי הייתה גישה מאוד מסוימת בהורות שלי ואולי לבת/בן שלי תהיה גישה אחרת לגמרי…

  • עצות – זוכרת יקרה… שניסו כל הזמן לתת לך עצות… ואת זוכרת שזה הרגיז אותך? תזכרי שלא כל מי שנתן לך עצות הרגיז אותך אבל בכל זאת לא תמיד קבלת עצות בשמחה..אז הכי חשוב לשאול רגע לפני שנותנים עצה – אם בכלל מעוניינים בה. סה"כ העצה הכי טובה שאני נתתי לעצמי בתור אמא מתחילה ואחר כך לכל אמא שרצתה לשמוע… זה ש"העצה הכי טובה היא לא להקשיב לעצות של אחרים, וכן להקשיב לקול הפנימי האינטואיטיבי שלך"…
  • מה את רוצה? מה את צריכה? – כל כך בסיסי… כל כך ברור מאליו.. ובכל זאת.. רבים שוכחים לשאול את האחר מה הוא רוצה? ומנחשים או חושבים שיודעים טוב יותר עבורו. ובכן… כל אחד צריך לדעת הכי טוב מה נכון עבור עצמו ורק אם הוא מעיד שאינו יודע ושהוא סומך עלייך… אז קחי את המושכות ועשי כרצונך. הדרך להיות הכי רלוונטית…. היא לשאול ולהתעניין ולהבין מה היא רוצה ולעשות את הדבר הזה עבורה… גם אם זה לא מה שרצית לעשות או שנוח לך לעשות.
  • זמן לאחר הלידה זמן להקשבה לעצמך ולגור – הזמן הנדיר הזה.. פרק זמן קצרצר.. שלרוב החברה או אנחנו לא מאפשרות לעצמנו.. רגע לנוח, רגע להתנתק… להתנתק מהסביבה ולהתחבר עמוק עמוק לאמא אדמה ולתינוק החדש שהגיע. להקשיב לו וללמוד אותו, להבין מה הוא רוצה וצריך. להקשיב לגוף שלך שזקוק למנוחה. את יכולה להזכיר לה כשתהיי סבתא…שזו זכותה וחובתה וזה תענוג גדול לאפשר לעצמך את כל אלה.
  • פינוקים – מה מפנק אותך כרגע? הנוכחות שלי (או חוסר הנוכחות שלי..)? לבוא אלייך או שתבואי לבית שלנו? האוכל שלי? לכבס לתלות לקפל? לנקות? לקנות?
  • לשחרר, לא להיות שיפוטית – את היית האמא שאת היית…עכשיו תורה להיות האמא שהיא תהיה. וזהו. להיות בשבילה. אולי היא תבחר בדרך שלך, אולי בזו ההפוכה, אולי היא תרצה ללמוד ממך ואולי לא… להיות פתוחה למה שיגיע ויקרה…
  • אין נכון או לא נכון אוניברסאלי – יש מה שנכון בשבילך ולתינוקי.
  • ההנחה הבסיסית היא – את יודעת מה טוב לך יותר טוב מכולם – תפקיד הסבתא לגלות מה עושה לך טוב? מה הרצונות והצרכים שיש לך ולענות עליהם כמה שניתן.
  • לא לתת דברים שאין בהם צורך רק לשם הנתינה
  • בניגוד למה שעולם הצרכנות משדר לנו… אין אף חפץ בעולם שחסר לך בכדי להיות האמא הכי טובה בשביל התינוק שלך. ולא, אין צורך לדאוג להתפתחות שלו, הביטחון הקירבה האהבה החום והמגע שלך ממש מספיקים!!!
  • אין אמא מושלמת – לא אני הייתי וכנראה שגם את לא תהיי. ברגע שתשלימי עם זה…תוכלי רגע להירגע, לנשום ולהאמין שאת עושה את הכי טוב שלך ובכל זאת, במקביל להבין שהנך בת אנוש שעושה טעויות, כמו כולם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s