הורות, פרידות

מתי כדאי להיפרד מהחיתול?

החיפוש אחרי התשובה הנכונה בהורות ובכלל, הוא מעשה אקדמי, מדעי, מחקרי נטול "הסיפור האישי שלך". במקרה של גמילה מחיתולים, בעיני, יש רק סיפור אחד שמעניין – הסיפור שלך ושל התינוק שלך (שני סיפורים, בעצם)…. הרבה פעמים הורים שואלים מתי נכון לגמול? בקיץ? באביב? בגיל שלוש? שנתיים? בעיתוי מסוים – לפני כניסה למסגרת, אחרי תקופה במסגרת, בלי אמא בבית, עם אמא בבית, לפני לידת אח, אחרי לידת אח…. עוד ועוד אפשרויות.

לפני שתרגישו יותר ויותר מבולבלים, חסרי תשובות (לא רק נכונות אלא בכלל) אתחיל מההתחלה….

מה התינוק שלי מסוגל לעשות פיזית בהקשר לעשיית צרכים? האם לגוף יש שליטה על עשיית הצרכים? מתי מסגלים יכולת להתאפק? 

אז הנה כמה עובדות בנוגע לגוף שלנו:

  1. כשתינוק נולד הגוף שלו עושה צרכים בשליטה, כלומר – שלפוחית השתן מתמלאת, מעדכנת את המוח שהיא מלאה מדי ואז היא מתרוקנת. אותו תהליך בדיוק כמו אצל מבוגר, רק שהשלפוחית קטנה יותר, מתמלאת מהר יותר ומתרוקנת הרבה יותר פעמים ביממה.
  2. כשתינוק נולד הגוף שלו אינו מסוגל להתאפק. היכולת הזו מתפתחת סביב גיל תשעה חודשים.
  3. כשתינוק צריך פיפי – הגוף שלו מראה סימנים של צורך בפיפי בדיוק כמו שמבוגר שמתאפק מראה סימנים של חוסר נוחות, תזוזה באזור האגן וסוג של ריקוד מצחיק של קיפוץ מרגל לרגל. גם תינוק בן יומו מראה את הסימנים האלו, ללמוד ולהכיר אותם זה כבר סיפור אחר (לגדל לדים ללא חיתולים/חיתולס…לא ארחיב כי הניסיון שלי לא הצליח).

תפיסות חברתיות ותרבותיות בנוגע לגמילה מחיתולים –

בעקבות כניסת החיתול החד-פעמי לעולם ויצירת מחקרים לגבי הגיל האידיאלי לגמילה מחיתולים נוצרה תפיסה רווחת שהכי טוב לגמול בין גיל שנתיים לשלוש, ואכן זה הממוצע היום בחברה המערבית. הנקודה שחשוב להכיר היא שיש המון שיטות לגמילה וכל אחת עשוייה להתאים לגילאים שונים לחלוטין.

אז מתי נכון להתחיל?

לדעתי – כשאתם ההורים רוצים להתחיל. מוכנים להכיר בכך שגמילה היא תהליך. תהליך לא לינארי, יש בו עליות וירידות, הצלחות ואי הצלחות ושלל רגעים… המון צעדים קדימה ואז גם המון צעדים בכיוון אחר, המון הפתעות לכאן ולכאן.

האם הילד צרעיך להיות מוכן או בשל? בעיני לא. חלק מהתהליך הוא הכנה טובה שגורמת לו להיות מוכן ובשל לתהליך.

אז כל עונה מתאימה אם היא מתאימה לכם וכל גיל מתאים – כי אתם אחראיעם על ההכנה, וכל הכנה תהיה שונה ומותאמת לפי השלב ההתפתחותי.

ברגע שאתם מוכנים – יש עוד כמה היבטים שכן שווה לשקול:

  1. עיתוי בחיים שלכם – זמינות שלכם בתקופה זו בבית, משך הזמן שיש לכם במשותף עם הילד (חופשת פסח, חופש גדול, את אמא בבית…), אין היעדרות ממושכת של אחד מבני הזוג, אתם בפניות מלאה לעסוק בזה ואין לכם פרויקט אחר על הראש.
  2. עיתוי בחיי הילד – האם יש שינויים שצפויים לחול בקרוב? מעבר דירה, שינוי במסגרת, כניסה למסגרת, לידת אח וכו'…. כל שינוי משפיע מאוד על הילדים ברמה משתנה, לכן חשוב להכיר האם הילד שלכם מושפע בקלות משינויים ולהתחשב בכך שבתקופות כאלה לא כדאי להעמיס עם שינויים נוספים כמו גמילה מחיתול.
  3. עונה – הרבה פעמים הורים מעדיפים את האביב והקיץ שנעים בהם להיות ללא ביגוד או שאפשר לבלות הרבה בחוץ – אבל למעשה זה ממש לא הדבר שהכי חשוב להתחשב בו. עיש כאלה שיעדיפו דווקא את החורף – שכולם בתוך הבית והתרגול לעשות פיפי בחדר השירותים דווקא מחדד את העניין.

וכמו כל התנסות – גם זו לא תהיה מושלמת בלי טעויות בדרך.

רוצים להתחיל? רוצים לדעת איך? בפוסט הבא בנושא 🙂

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s